typologie a dělení látkových testerů
na českem trhu v roce 2012 

 

 

 


Testery na alkohol - základní (polovodičový senzor)

Tyto modely alkohol testerů se obvykle používají v domácnostech k orientační zkoušce nebo slouží k reklamě či jako dárek.  Kvalita těchto nabízených testerů na alkohol je obvykle velmi nízká, často z důvodu nízké kvality použitých materiálů při jejich konstrukci. Když je tento typ  alkohol testeru  dobře zkonstruován je však schopen měřit poměrně konstatní výsledky s přesností okolo 15%, ale tyto naměřené hodnoty nelze použít jako jakýkoliv průkazný materiál. Druhů těchto alktesterů je několik ve variacích s náustkem i beb nutnosti použití náústku. Jejich polovodičová čidla je nutno znovu zkalibrovat nebo vyměnit, a to už, po cca. 200 měření. Na vyšší kvalitu polovodičových testerů poukazuje možnost jenich opětovné kalibrace.   Dále lze jako vodítko brát zemi původu a cenu. Kvalitnější polovodičové testery na českem trhu pocházejí obvykle z Jižní Korei a jejich cena začíná u 1000,-Kč.

Hlavní charakteristický rys těchto detektorů však spočívá v konstrukci jeho detekujícího senzoru. Jedná se o POLOVODIČOVÝ SENZOR

Princip polovodičového senzoru spočívá v jejich zahřátí na teplotu kolem 30°C, pototé vydechnutý vzduch proudí na čidlo, kde se v závislosti na množství alkoholu a jiných těkavých látek mění elektrické napětí v čidle senzoru. Tento získaný údaj o napětí je vyhodnocen a výsledek je zobrazen na displeji přístroje. Slabinou této technologie je, že její přesnost naměřených hodnot závisí na síle dechu. Tyto polovodičová čidla reagují i na různé chemické látky, tak je možné, že vyhodnotí přítomnost alkoholu například po vykouření cigarety či žvýkání mentolových žvýkaček.

Životnost těchto čidel je nízká a dochází k jejich rychlému opotřebení. Proto nejsou tyto přístroje vhodné pro pravidelné měření, ale jen pro orientační dechovou zkoušku. Nejčastější chybou při používání těchto alkohol testerů je provádění dechové zkoušky bezprostředně po požití alkoholu. Tímto pochybením dochází k extremnímu opotřebení senzoru přístrojů vedoucím až ke zničení měřidla.

Těmito tlačítky podpoříte a doporučíte naše stránky ostatním uživatelům internetu. Děkujeme.

Testy a srovnání alkohol testerů v českých denících

V několika českých mediích vyšly spotřebitelské testy alkohol testerů. Zde naleznete odkazy na tyto testy.

Spuštěn web s informacemi

V rámci bakalářské práce Libora Bláhy na téma "Typy domácích testerů na českém trhu v roce 2012" je spuštěn web mapující toto téma.

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Web: Test Alkoholtester
© Mgr. Libor Bláha 2012

Navigace:
    Zpravodaj:
    Odeslat

    Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.