typologie a dělení látkových testerů
na českem trhu v roce 2012 

 

 

 


Testery na přítomnost psychotropních a omamných látek

Stále větší hrozbou pro všechny účastníky silničního provozu jsou buď opilí řidiči, nebo bohužel stále častěji se objevují řidiči pod vlivem návykových látek – drog. Ke zjištění přítomnosti těchto zakázaných látek slouží policii testery na drogy a testery na přítomnost návykových, omamných a psychotropních látek. Test za pomocí těchto testerů je rychlý, variabilní a přesný. Jelikož je nutné zjistit pouze přítomnost, nikoliv množství těchto látek v organismu testovaného, tak jsou testery na drogy vyráběné ve dvou variantách, podle druhu odebraného vzorku.
 

Testy na drogy vyhodnocují výsledek ze vzorku:

 • Slin
 • Moče

Tyto testery jsou jednorázové a slouží k orientační zkoušce. Výroba těchto testerů probíhá v laboratořích. Samotné testování přítomnosti omamných a psychotropních látek může být provedeno prakticky kdekoliv. Vyhodnocení testovaného vzorku trvá pouze několik málo minut.
 

Výhody těchto testerů spočívají hlavně v jejich:

 • Jednoduchosti použití.
 • Snadném odebrání a aplikaci testovaného vzorku.
 • Vysoká přesnost vyhodnocených výsledků testu.

Většina testovaných osob si zřejmě neuvědomuje, že drogy nejsou alkohol a že se hned po několika hodinách neztratí! Omamné a psychotropní látky lze v těle testovaného zjistit i po několika dnech ba dokonce u některých druhů je to otázka měsíců. Je potřeba informovat se také na určité dispozice, které mohou výrazně ovlivnit účinnost a dobu trvání ovlivnění těmito látkami. Zatím co testery na drogy mezi těmito faktory nerozlišují, tak stále existují faktory, které délku „extáze, nebo chcete – li euforie“ mohou výrazně prodloužit, či naopak zkrátit. Těmito časovými hybateli jsou: věk, pohlaví, váha, podíl tělesného tuku, rychlost metabolismu, celkové zdraví, ale také samozřejmě množství užité drogy a doba, během které byla tato droga požita.

Použití těchto testerů na drogy je podle druhu na 4 – 5 základních druhů drog. Dělení detekovaných drog je podle jejich účinku na organismus. Měřitelná – detekční hranice je u všech druhů drog 50 ng/ml.
 

Detekované drogy

AMP - Amfetamin
OPI  - Opiáty  (Heroin, Morfium, Codein)
THC  - Cannabinoidy (Marihuana, Hašiš, Pot)
MET  - Methamphetamin  (Pervitin, Speed, Crank, Extáze)
COC  - Kokain  (Crack, Coke)

 

Těmito tlačítky podpoříte a doporučíte naše stránky ostatním uživatelům internetu. Děkujeme.

Testy a srovnání alkohol testerů v českých denících

V několika českých mediích vyšly spotřebitelské testy alkohol testerů. Zde naleznete odkazy na tyto testy.

Spuštěn web s informacemi

V rámci bakalářské práce Libora Bláhy na téma "Typy domácích testerů na českém trhu v roce 2012" je spuštěn web mapující toto téma.

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Web: Test Alkoholtester
© Mgr. Libor Bláha 2012

Navigace:
  Zpravodaj:
  Odeslat

  Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.